• mail@ankarasanalofis.net
  • 0542 401 26 67
Sanal Ofislerde Kira Stopaj Vergisi Ödenir mi?

Sanal Ofislerde Kira Stopaj Vergisi Ödenir mi?


Devletimiz alınan vergiler ile ayakta duan ve gelişen bir yapıya sahiptir. Birçok farklı kalem adına vergi kesilebilirken bu vergiler bazen henüz gelire ulaşım sağlanmadan önce kesilmektedir. Bir firmada çalışan kişilerin maaşları vergi kesilmiş halde kendilerine ulaşır. Verginin ilk aşamada kesilmesi de stopaj olarak isimlendirilmektedir.

Stopaj vergileri kiralama bedelleri üzerinden de ortaya çıkmaktadır. Şirketler herhangi bir adresi ofis olarak kullanmaya başladıklarında bunun için kira stopaj vergisi ödemek zorunda kalır. Ofisin sahibi olan kişi ile yapılan anlaşmalar dahilinde net kira bedeli ne ise bunun üzerinden %25 oranında kira stopaj vergisinin ödenmesi gerekli olacaktır. Ofisler için ödenen kira bedelleri konutlara göre daha fazla olduğundan stopaj vergisi şirketlerin belini bükmektedir.

Şirketler ofisleri aktif bir şekilde kullanıyorlarsa bu vergiyi sorun etmezler. Ancak yasal olarak bir adres belirtmek zorunda olduğu için bir ofis kiralayan ve hiç kullanmayan şirketlerin bu vergiyi ödemesi mantıklı değildir. Bu aşamada sanal ofisler devreye girer.

Bilindiği üzere sanal ofis kira stopaj vergisi ödenmeyen alanlardan bir tanesidir. Aylık olarak ödenecek kira bedeli de çok düşük seviyelerde seyreder. Bu da yalnızca ödenecek kiralarken kurtulmayıp ödenecek olan vergiden de kurtulmak anlamına gelecektir.


Home Ofis Sisteminde Kira Stopaj Vergisi Ödenir mi?


Sanal ofislere rakip olarak home ofis sisteminden bahsedilebilir. Evlerinde yeterli alanı bulunan kişiler bu alanı dekore ederek home ofis sisteminde hizmet vermeye başlayabilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kira stopaj vergisi ödenmeye başlanmaktadır. Sanal ofis kira stopaj vergisi ödenmediğinden home ofislere göre çok daha avantajlı bir sistem olacaktır.


Sanal Ofis Tercihi İle Hangi Kazançlar Elde Edilir?


Açıkladığımız gibi sanal ofis kira stopaj vergisi ödememe imkanı sunmaktadır. Ancak sunduğu avantajlar bununla sınırlı olmaz. Şehrin en güzel bölgesindeki ofisleri için çok düşük seviyede ücretler ödenmektedir.

Telefonlar şirket adıyla açılır ve gerekli bildirimler sizlere iletilir. Gerektiğinde kullanılabilecek toplantı salonları ya da fotokopi makinesi gibi ofis araçları da bulunmaktadır.