• mail@ankarasanalofis.net
  • 0542 401 26 67
Home Ofis Nedir?

Home Ofis Nedir?


2020 senesinde başlayan pandemi süreci birçok şirketin uzaktan çalışma sistemine dönmesine sebep oldu. Çalışanların evden çıkması riskli olduğundan her biri evlerinden işlerini yürüttüler. Tabi ki internet ve mobil cihazların varlığı bunu çok daha kolay bir hale getirdi.

Geçmiş yıllarda da örneğine rastlanan bu uzaktan çalışma sistemi tekrar home ofis kavramını hayatımıza soktur. Birçok meslekte söz konusu olabilen bu durum yeni dönemde farklı sektörlere de yayılmış durumda. Herkes home ofis nedir ve avantajları nelerdir gibi soruların yanıtını arıyor.

Evlerin bir kısmının özel olarak dekore edilmesi ve ofis amacıyla kullanılmaya başlaması home ofis kavramını ortaya çıkarmıştır. Evlerde özel bir çalışma alanı bulunmuyorsa evlerin uygunsuz olduğuna karar verilecektir.Home Ofis Tercihinin Avantajları Nelerdir?


Home ofis tercih etmenin en önemli avantajı konforlu çalışma ortamıdır. Sizi rahatsız edecek kıyafetleri giymenize gerek olmaz. Son derece rahat bir şekilde giyinebilir, makyaj yapmayabilir ya da yatarak işinizi yapabilirsiniz.

İnsanların home ofis nedir sorusunu sormasının sebebi ailesine daha fazla zaman ayırmak istemesidir. Sürekli olarak evlerde olacak olan kişiler gerektiğinde ailesine yardım edebilir. Bunun yanı sıra boş zamanlar ortaya çıkacağından bu zamanlar aile ile birlikte geçirilecektir.

Ofis ortamları bazen çok sesli olabilmektedir. İster istemez çok sayıda kişi olduğundan sesli bir ortam söz konusu olacaktır. Bunun yerine evler tercih edildiğinde tamamen sessiz ve çalışmaya uygun bir alan ortaya çıkar.

Çalışma alanınıza gitmek için ortaya çıkan harici masraflar bu uygulamada çıkmamaktadır. Yol masrafları söz konusu olmaz ve yol için harcanan süre de sizlere kalır.


Home Ofis Tercihinin Dezavantajları Var mı?


Evlerde çalışmanın avantajı kadar dezavantajları da yer almaktadır. Bunlardan ilki yalnızlıktır. Sürekli olarak tek başınıza çalıştığınızda için sosyal hayattan biraz uzak kalabilir ve bunun olumsuzluklarını yaşayabilirsiniz.

Otokontrol de en önemli konulardan bir tanesidir. Sürekli olarak evde olduğunuz için ve başınızda bir yönetici olmadığından tüm işleri yapmak adına kendinizi motive etmeniz gerekir. Home ofis nedir sorusunda duyduğunuz heyecan kısa süre sonra kendinizi başarısız bir insan gibi görmenize sebep olabilir.