• mail@ankarasanalofis.net
  • 0542 401 26 67
Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur?


Şirket kurmaya karar verdiğiniz an hayatınızı büyük bir değişime hazırlamış olursunuz. Bu güne kadar cesur kararlar almadıysanız şirket kurmaya karar verdiğinizde heyecanınızı dizginlemekte büyük zorluklar çekebilirsiniz.

Harika bir karar aldığınızı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden şirket nasıl kurulur sorusunun yanıtını aramaya başlayabilirsiniz. Şimdiden söylemek gerekirse bu işlemler oldukça basit. Sizden istenen evrakları ne kadar kısa sürede tamamlarsanız şirketiniz de o kadar kısa sürede kurulacaktır.


Şahıs Şirketi Nedir? Kurulumu Nasıldır?


Şahıs firmaları kurulumu en basit olan şirketlerdir. Unvan kısmında kurucu kişinin isim ve soyisminin yer aldığı bu şirketler muhasebeci yardımı ile kurulabilmektedir. Kurulumu kadar kapatılması da basittir. Bu sebeple de insanlar genellikle bu tarz bir şirket kurmayı tercih ederler.

Şirket kurulumunda gerekli birkaç farklı evrak bulunur. Bu evraklar şirketin şahıs ya da limited şirketi türünde oluşuna göre değişmektedir.


Şahıs Şirketi İçin Gerekli Evraklar Neler?


Şahıs firması kurmak istiyorsanız gerekli olarak belgeler;

·         Noterden alınacak olan muhasebeci vekâleti,

·         Noterden alınacak olan imza beyannamesi,

·         İkametgâh belgesi,

·         Kira kontratı,

·         Şirket sahibi olarak gözükecek kişinin iki adet fotoğrafı, şeklinde sıralanmaktadır.

Eğer şirket nasıl kurulur sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu belgelerinizi hazırlayarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Kısa süre içerisinde şirketiniz hazır hale gelecektir.


Limited Şirketi Nedir? Kurulumu Nasıldır?


Limited şirketleri birkaç ortağın bir araya gelmesi ile oluşturulan şirketlerdir. Yasalarda yapılan düzenlemelere göre en az 1 ortaklı şirket yapısının sağlanması gerekir. Ortak sayısı maksimum 50 olarak belirlenmiştir.

Limited şirketlerinin kurulabilmesi için 10.000 TL tutarında sermaye bulunması gerekir. Aksi halde kurulum işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanamaz. Bunun yanı sıra gerekli belgelerin de hazır edilmesi şarttır.


Limited Şirketi İçin Gerekli Evraklar Neler?


Limited şirketi açarken gerek duyulan evrakların sayısı biraz daha fazladır. Şirket nasıl kurulur sorusunun yanıtını şahıs şirketinde kısaca alan kişiler limited şirketlerine gelindiğinde işlerinin biraz daha zor olacağını kolayca anlayabilirler.

Limited şirketi kurmak için gerekli belgeler;

·         Dilekçe,

·         Kuruluş bildirim formu,

·         Oda kayıt beyannamesi,

·         Noter tasdikli bir şekilde sunulan sözleşme,

·         Kira kontratı,

·         İkametgâh adresi,

·         Sermayenin yatırılmış olduğuna dair dekont,  şeklinde sıralanmaktadır.